Соліст Національної опери України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Міжнародної премії імені Семена Гулака-Артемовського Микола Шопша належить до плеяди найкращих сучасних басів світу. Його голос захоплює силою і могутністю, досконалою вокальною майстерністю, винятково красивою тембральною палітрою, а сценічна майстерність ставить його ще й в рівень з кращими драматичними акторами. Кожна вистава за участю Миколи Шопши приносить глядачам не тільки справжню мистецьку насолоду, а й духовно збагачує, прилучає до непересічних скарбів музичної культури.
Сценічні образи, а їх у репертуарі співака понад тридцять, він створює соковитими, динамічними вокально-сценічними барвами, надаючи кожному глибокого психологізму та виразності, втілюючи глибинні задуми композиторів-класиків. Це засвідчили його інтерпретації партій Тараса Бульби, Бориса Годунова в одноіменних операх М. Лисенка, М. Мусоргського, Івана Карася ("Запорожець за Дунаєм" С. Гулака-Артемовського), Володимира Галицького ("Князь Ігор" О. Бородіна), Греміна ("Євгеній Онєгін" П. Чайковського), Бориса Тимофійовича ("Катерина Ізмайлова" Д. Шостаковича), в яких талант Миколи Шопши розкрився особливо потужно і самобутньо.
На професійну оперну сцену Микола Шопша прийшов по закінченню Київської консерваторії (клас М.Кондратюка). У 1978 році він здобув перемогу на всеукраїнському огляді "Молоді голоси", у 1979 - на конкурсі імені Миколи Лисенка, а в 1980 - на Міжнародному конкурсі вокалістів у Барселоні.
З перших кроків на сцені митець ділив свій неординарний талант між оперною сценою і камерним виконавством, даруючи любителям вокального мистецтва свої прекрасні інтерпретації українських народних пісень і арії з маловідомих класичних опер, романси і твори С.Рахманінова, М. Лисенка, Ж. Массне (став першим виконавцем українською мовою його всесвітньознаної "Мелодії"), М. Мусоргського, В. Косенка, Б. Лятошинського, К. Данькевича, Г. Майбороди, І. Шамо.
Сучасні українські композитори О. Білаш, Є. Станковим, В. Зубицький, О. Костін, Л. Дичко та ін. залюбки пишуть саме для Миколи Шопши, враховуючи силу й діапазон його голосу. Він співав з найкращими оркестрами, давав концертні програми з такими уславленими колективами як Національний симфонічний оркестр України, Національний заслужений академічний хор ім. Г Верьовки, Національний оркестр народних інструментів, Національна капела "Думка"... Після одного із камерних концертів Миколи Шопши у Нью-Йорку один з відомих американських музичних критиків Біл Райтс із "Нью-Йорк таймс" писав: "Голос Миколи Шопши винятково гарний. Пристрасність, надзвичайний драматизм виконання змусили глядачів затамувати подих. Великого зросту, кремезний співак захоплює слухача особливою силою свого голосу, яким він володіє так само майстерно, як скрипаль володіє інструментом генія Страдіварі..."
Камерний репертуар Миколи Шопши багатий і різноманітний, налічує понад 500 творів і охоплює практично всі стилі й епохи світової музичної культури - від ораторіальних партій Генделя і до романсів XX ст. Із справжнім тріумфом він виконує басові партії в невмирущих Реквіємах Моцарта і Верді, IX симфонії Л.Бетховена, поемі "Страта Степана Разіна" Д. Шостаковича, ораторії "Бабин Яр" Є.Станковича.
Василь Туркевич, заслужений діяч мистецтв України
1. Пісня Тараса із опери "Тарас Бульба" муз.М.Лисенка, сл. Т.Шевченка 2:32
2. "Дивлюсь я на небо" муз.В.Заремби, ол. М.Петренка 2:27
3. "Ой три шляхи широкії" муз.Я.Степового, сл. Т.Шевченка 4:57
4. "Ой там при долині" муз. та сл. народні 2:37
5. "Ой ПІД вишнею" муз.М.Лисенка, сл. народні 1:52
6. "Ой чого ти, дубе" муз.К.Стеценка, сл. С.Черкасенка 2:15
7. "Стоїть явір над водою" муз. та сл. С.Гулака-Артемовського 3:12
8. "Взяв би я бандуру" муз. та сл. народні 3:15
9. "Одна гора високая" муз. та сл. народні 1:28
10. "Елегія" муз.Ж.Массне, сл. Л.Галле, переклад. Б. Гнидя 2:10
11. "О, если б мог вьіразить в звуке" муз.Л.Малашкіна, сл. Г.Лішіна 2:09
12. "Гори, гори, моя звезла" муз.П.Булахова 4:17
13. "Ямщик, не гони лошадей" муз.Я.Фельдмана, сл. М.Ріттера 3:24
14. "Рідна мати моя" муз. П.Майбороди, сл. А.Малишка 4:40
15. "Мелодія" муз. О.БІлаша, сл. Б.Олійника 3:35
16. "Ой ти дівчино" муз. А.Кос-Анатольского, сл. І.Франка 3:29
17. "Як засядем браття коло чари" муз. та сл. народні 2:18
18. "Гей, нуте, хлопці" муз. та сл. народні 1:31
У супроводі Національного оркестру народних інструментів України.
Диригент Віктор Гуцал.