НАОНІ Оркестра: музика з гарним смаком

НАОНІ Оркестра: музика з гарним смаком.

12 березня у Києві стартує новій етап масштабного шоу "Битва Оркестрів". Це унікальний проект компанії Magic Box, суть якого мистецький двобій двох оркестрів та двох несхожих музикальних світів. В шоу немає переможців і переможених, кожен сам обирає для себе фаворита. Учасниками музичного протистояння цього разу стануть НАОНІ Оркестра з Києва та "Віртуози Слобожанщини" з Харкова. Для Національного Академічного Оркестру Народних Інструментів це буде першим виступом в форматі такого шоу, с цього приводу я поспілкувалась з диригентом оркестру – лауреатом Національної премії ім.Т.Шевченка, народним артистом України, професором Віктором Гуцалом.

- Доброго дня, Вікторе! Ви вже понад 30 років керуєте НАОНІ. Ви, не побоюсь цього слова, стали батьком оркестру. Розкажіть про злети та падіння, що найбільше вплинули на формування колективу, який ми бачимо сьогодні.

- Оркестр був створений у 1969 році. За 45 років існування НАОНІ дав понад 5000 концертів в Україні та за її межами. Весь час колектив оркестру працював над оновленням і збагаченням свого репертуару. Ми намагалися бути універсальними, ніколи не переставали шукати нові форми, нові можливості висловлюватись для різних слухачів. Ми ніколи не грали тільки те, що межує з поганим смаком.

Останнім часом ми орієнтуємося на молодіжну аудиторію, тому у нас з’явилося багато українських та світових хітів. Ми із задоволенням співпрацюємо з сучасними українськими композиторами, рок-групами та популярним виконавцями, оркестр виступав з групою "Друга ріка", Настею Каменських, Вадимом Краснооким, Сонею Сотник, Сергієм Кузіним та ін.

Так що ми сподіваємося на ще більшу прихильність наших слухачів.

- Ви суворий керівник? Чи важко від Вас отримати похвалу?

- Диригент має бути завжди об’єктивним і справедливим – музика не терпить поблажок. Її треба виконувати або добре, або зовсім не виконувати. Тому мова йде не про суворість, а про вимогливість.

- Які вміння і навички ви вважаєте найважливішими для музикантів оркестру? Чого в першу чергу намагаєтесь досягти під час репетицій?

- Основне для музиканта оркестру – це, в першу чергу, високий професіоналізм, а також відчуття себе частиною єдиного організму, вболівання за загальну справу.

- Розкажіть про ситуації, коли Вас переповнювала гордість за оркестр.

- Завжди переповнює. Особливо, коли відчуваєш відгук слухача, його оцінку роботи оркестру.

- В оркестрі величезна кількість народних інструментів. Чи можна виділити найбільш вагомий, без якого виступи були б не такі яскраві? Чому?

- Оркестр нараховує більше 50 найменувань музичних інструментів, які використовуються в партитурах оркестру. Основними, що використовуються завжди і створюють неповторний колорит звучання нашого оркестру є бандура, цимбали, кобза, скрипка та інші інструменти струнної групи, сопілки, сурми, литаври.

Епізодичні інструменти, що додають особливі барви окремим творам – це трембіта, ліра, коза, козобас, свиріль, рубель і качалка, бугай, дводенцівка, бербениця та багато різноманітних ударних і шумових інструментів. Наші музиканти вміють грати навіть на косах.

- У багатьох існує така стереотипна думка: на народних інструментах можна грати лише народну музику. Як реагує аудиторія, коли чує рок на сопілці чи зарубіжні хіти на бандурі в виконанні НАОНІ Оркестра?

- Ми єдиний оркестр, який виконує музику різноманітних сучасних стилів на народних інструментах. Народні інструменти дуже чітко і цікаво передають колорит будь-якого музичного стилю. Запрошуємо всіх відвідати наші концерти, щоб переконатись в цьому особисто.

- Як ви вважаєте, чи допоможе шоу "Битва Оркестрів" у боротьбі зі стереотипами щодо обмеженого репертуару гри на народних інструментах?

- Безумовно. Краще один раз прослухати оркестр, і стереотипи зміняться.

- Чим це шоу нове для Вашого колективу?

- Це новий цікавий для нас формат. А співпраця з іншими колективами – це новий досвід, шлях до подальшого зростання. Але головне не забувати, що ми в першу чергу працюємо для глядачів. Були би раді, у разі можливості, виконати музичну композицію разом з іншим запрошеним оркестром. Впевнений, що ми разом подаруємо людям незабутні враження та чудовий настрій.

- НАОНІ вже, напевне, почали готуватися до двобою з "Віртуозами Слобожанщини", поділитеся секретами закулісся?

- Секретів особливих немає. Ми готуємо цікаву програму і думаємо про «Віртуозів Слобожанщини» як про своїх побратимів, а не суперників.

 

PR-менеджер ассоціації "Magic Box" Анастасія Загребина