Чи ви чули козобас? Урядовий кур'єр від 19.01.12

Національний оркестр народних інструментів — єдиний у світі колектив, на «озброєнні» якого понад 50 назв музичних одиниць

 

Національний оркестр народних інструментів — єдиний у світі колектив, на «озброєнні» якого понад 50 назв музичних одиниць


Навряд чи хтось із шанувальників високого національного мистецтва заперечить унікальність і винятковість цього колективу. Де б виступали оркестранти, слухачі заворожено слухають неперевершених майстрів, які стали еталоном художнього смаку і національної музичної вишуканості.

У виконанні оркестру  - найшляхетніша українська музика.  Фото з сайту noni.org.ua

Вас вітає… бугай

Як ви гадаєте, що саме об’єднує слова зозулька, теленка, бербениця, рубель, кувиця, тулумбас, бугай, береста, бухало, козобас? Навряд чи хтось із пересічних читачів одразу дасть правильну відповідь. Хіба що музиканти, які добре знаються на своїй справі, скажуть, що все це — назви народних інструментів. Тільки зазвичай кількість такого «інструментарію» обмежена і становить не більше десятка найменувань. А в цьому колективі складно перерахувати всі назви. Причому за кожною з них — своя географічна адреса на широких українських просторах.

Генеральний директор — художній керівник оркестру Віктор Гуцал погоджується, що подібного набору інструментів не має жоден професійний колектив у світі. Це вимагає від оркестрантів не просто професійної майстерності, а особливої творчої жертовності. Кожен з них володіє грою на кількох інструментах. Серед них — 2 народних і 5 заслужених артистів України, лауреати всеукраїнських і міжнародних конкурсів та фестивалів. До того ж середній вік музикантів не перевищує 30 років, тобто йдеться про колектив, який має надійне майбутнє.

Як говорить Віктор Омелянович, найважче в роботі — досягти максимальної гармонії і злагодженості під час виконання творів. Тут передусім потрібне вміння відчувати одне одного, ставати в масштабному розмаїтті тією звуковою родзинкою, без якої немислима загальна хорова картина. Тож кожен музичний твір цього колективу стає яскравим духовним феєрверком, що має національне пракоріння і вселюдську небесну крону. Як стверджують фахівці, найшляхетніша українська музика, неперевершена фотогенічність, найтонше піано і найпотужніше форте — ось що таке Національний академічний оркестр народних інструментів.

«Запорозький марш» написав Бетховен?

Багатьом знайомі класичні віршовані рядки, що належать поету Івану Драчу:

Чим на світі не мариш,
Які б не світилися зміни,
Наш Запорізький марш —
Музичний вогонь України!
Хмурне чоло розхмариш,
Підеш в огонь і воду —
Наш Запорізький марш —
Проводатор народу!

Але навряд чи знає широкий загал, що сьогоднішнім звучанням цього видатного твору, який завжди слугував за неофіційний гімн України, завдячуємо Віктору Гуцалу. Свого часу він почув цю славну мелодію від роменського кобзаря Євгена Адамцевича. Однак той виконував твір за допомогою лише пучок, через що бракувало дзвінкості і повноти звучання. Віктор Омелянович створив якісно новий високохудожній марш, який одразу став неймовірно популярним.

Як розповідає автор, цю мелодію оркестранти виконували в середині 1970-х років навіть на сцені Большого театру в Москві. І — поплатилися за свою сміливість. Тодішні наглядачі за мистецтвом побачили в марші «націоналізм»  і заборонили його. І лише з настанням політичної відлиги твір вдалося повернути на сцену.

 

Художній керівник оркестру Віктор Гуцал: нові ідеї - з прадавніх джерел. Фото з сайту noni.org.ua

Віктор Гуцал пригадує майже анекдотичну ситуацію, коли в гурті аматорів-фізкультурників — разом ранками робили пробіжки в одному з київських парків — зайшла суперечка про авторство «Запорозького маршу». То один з киян з усією серйозністю стверджував, що мелодію написав не хтось інший, як… Бетховен. Причому на замовлення самого гетьмана Розумовського. Тоді справжній автор твору не втрутився в дискусію, хоча з приємністю констатував припущення свого випадкового знайомого.

Так і продовжує свою тріумфальну ходу славетний марш, який став творчою візитівкою оркестру.

 

ДОВІДКА «УК»

Національний академічний оркестр народних інструментів України створений у 1969 році. У репертуарі колективу — понад 2 тисячі творів української і світової класики. З оркестром пов’язана творчість таких співаків, як А.Солов’яненко, Д.Гнатюк, А.Мокренко, М.Стеф’юк, Л.Забіляста, С.Ротару, Р.Кириченко. Музиканти дали понад 2500 концертів, випустили кілька десятків аудіокасет, грамплатівок, СD-дисків. Художній керівник — народний артист України, лауреат Національної премії імені Т.Шевченка, професор, основоположник сучасної теорії українського інструментознавства та інструментування для народних оркестрів Віктор Гуцал.

Олександр ВЕРТІЛЬ
19 сiчня