Георгій Іванович Агратіна - видатний цимбаліст всесвітньо відомій соліст-виконавець на народних інструментах, серед яких, крім цимбалів, - свиріль (най, або флейта Пана), сопілка, телинка, окарина (зозулька) та ін. Відомий також як цікавий композитор, автор популярних концертних творів та музики до театральних вистав, блискучий оркестровий аранжувальник, а також талановитий редактор-перекладач для народних інструментів творів класичної та сучасної музики.
Незмінно блискучі виступи Георгія Агратіни - завжди окраса всієї концертної програми Національного оркестру, основний зміст її етнографічного колориту, яскравої демонстрації розмаїття інструментального сольного та ансамблевого виконавства, притаманного українському народному музикуванню, що складає основну функцію в діяльності Національного оркестру народних інструментів. Бездоганно виконуючи саме функцію відтворення народного музикування, Георгій Агратіна своїм виконавським мистецтвом завжди представляє „золоте зерно" концертної програми оркестру, незмінно забезпечуючи максимальний успіх колективу в цілому в численних аудиторій шанувальників українського народного музичного мистецтва. Отже, мистецтво Георгія Агратіни - це втілення самої ідеї Національного оркестру.
Народився (5.04.1948) і був вихований Г.І.Агратіна в буковинському селі Маршинці в сім'ї музиканта. Ця щедра на таланти чудова місцевість над Прутом дала Україні багато відомих музикантів і співаків. Глибоку музичну обдарованість, серйозне ставлення до виконання творів, допитливість і працьовитість Г.Агратіна отримав від своїх батьків. Іван Георгійовіїч, батько Георгія, був відомим леутаром, добре грав на трубі й на багатьох народних інструментах, навчив грати на акордеоні свою дружин}7 Марію Федорівн}', а малого Георгія залучив до складу сімейного ансамблю ще з дитячих літ. Спочатку той грав на барабані, ударній батареї, а потім опанував скрипку, кларнет, сопілку, окарину та інші інструменти. Отже, першими вчителями музики були його батьки, а згодом - приятель батька Федір Каптарі і директор школи Олександр Георгійович Дряб.
В музичну школу Георгій поступив по класу скрипки, та захопився грою на цимбалах і став студентом Чернівецького музичного училища, яке закінчив у 1968 р. по класу цимбалів у Щербаня Миколи Михайловича. Київську держави}' консерваторію імені П.І.Чайковського закінчив у 1977 р. по класу Попічука Дмитра Георгійовича, а в 1982 р. - аспірантуру під керівництвом Білоконева Миколи Трохимовича. В 1977 р. став лауреатом Першої премії на Республіканському конкурсі виконавців на народних інструментах.
З 1977 р. Г.Агратіна - керівник цимбального класу на кафедрі народних інструментів Київської консерваторії, де розкрився його педагогічний талант. У 1992 р. він отримав наукове звання доцента, а у 1999 р. - професора. Г.І. Агратіна створив свою творчу школу-лабораторію, де гуртуються закохані в цимбали фанатики-студенти, нові творчі особистості. Серед його учнів - заслужений артист України Віктор Мацко, лауреати міжнародних конкурсів Василь Паланюк, Володимир Овчарчин, Мирослав Назарук, Максим Попічук, Андрій Войчук, Володимир Польовчик, з якими педагог щиро ділиться своїми творчїіми напрацюваннями.
З дитячих років, опановувавши стиль і манеру народного музикування, Г.Агратіна вийшов на більш високі щаблі академічного мистецтва. В його класі виконуються як класичні твори, так і музика сучасних композиторів різних стилів і напрямків, що виводить цимбали на міжнародний академічний рівень.
Професійна трудова діяльність Г.Агратіни розпочалася ще під час навчання в музичному училищі, коли у 1966 р. він став артистом Буковинського ансамблю пісні і танцю. З 1970 р. Г.Агратіна працює артистом і солістом Національного оркестру народних інструментів України, де зростав і шліфувався його талант. У його репертуарі величезний список творів для цимбалів, свирілі (наю), сопілки й інших інструментів найрізноманітніших жанрів і стилів, починаючи від Й.С.Баха, Д.Скарлатті, Д.Тартіні, Й.Брамса, Ф.Ліста, М.Лисенка, І.Стравінського до сучасних українських авторів, які створювали музику спеціально для виконання Г.Агратіною. Це композитори: Юрій Щуровський, Валерій Сирохватов, Валерій Польовий, Костянтин Мясков, Григорій Цицалюк, Анатолій та Ігор Гайденки, Юрій Шевченко, Яків Латиський, Ігор Поклад, ін. Значну частку в репертуарі Г.Агратіни складають спеціальні перекладення й аранжування, зроблені ним для цимбалів, свирілі та інших інструментів з оркестрами різних складів, ансамблями, органом. Як композитор хочу зазначити, шо працювати з ним над новим твором - це надзвичайно захоплюючий творчий процес, що надихає на нові відкриття у власній партитурі, завдяки тонкому відчуттю виконавцем авторського задуму.
Концертно-виконавська робота Георгія Агратіни, його яскраві виступи перед слухачами різних регіонів України, Росії і республік СНД були високо оцінені урядом України. За визначні заслуги у розвитку українського музичного мистецтва йому було присвоєно почесне звання „Заслужений артист УРСР"(1981), нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2000), а в 1990 р. він отримав почесне звання „Народний артист України".
Г.Агратіна веде активну концертно-виконавську співпрацю не тільки з Національним оркестром народних інструментів України, а й з низкою інших творчих колективів. Виступав із симфонічними оркестрами Ленінградської, Київської, Харківської та інших зарубіжних філармоній, з відомим польським органістом Робертом Грудзенем, скрипалем Константом Анджеєм Кулка, віолончелістом Вольфгангом Панкофером, з відомими акторами і режисерами Кшиштофом Колбергером і Єжи Зельником, для театральних вистав яких створював музику. Плідно співпрацює з такими відомими диригентами, як Зігмунт Ріхерт, Єжі Максимюк, Кшиштоф Пендерецький та ін.
Знаний в Україні і за її межами як музикант-цимбаліст, володіючий незліченними виразовими засобами цимбальної техніки, Г.Агратіна також є, як зазначено в одній із польських афіш, „ ...одним з двох віртуозів гри на флейті Пана в Європі". Численні позитивні відгуки у вітчизняній та зарубіжній пресі свідчать про його високий авторитет як виконавця-віртуоза, якому притаманна глибока музикальність, тонка інтерпретація творів, їх адекватне відтворення. Концерти Г.Агратіни проходять завжди з великим успіхом у країнах Європи, Азії, США, у Канаді. Він має у своєму доробку численні фондові записи на українському радіо і телебаченні, на платівках і компакт-дисках, у тому числі, ним записано в Польщі 5 компакт-дисків з органістом Робертом Грудзенем, буває частим гостем польських музичних фестивалів, зокрема є художнім консультантом органного фестивалю Люблін-Чуби („Люблінські вихори").
Життя Г.Агратіни дуже насичене і регламентоване. Численні гастролі з Національним оркестром народних інструментів України під керівництвом народного артиста України, лауреата премії ім. Т.Г.Шевченка Віктора Гуцала, а раніше - народного артиста, засновника Національного оркестру Якова Орлова, зарубіжні гастролі, вивчення нових творів, оркестровки й аранжування, робота в майстерні над виготовленням удосконалених ним народних музичних інструментів і ще багато родинних, побутових та інших навантажень, від яких він ніколи не стоїть осторонь, залишаючись талановитою і, водночас, скромною людиною, наповненою новими творчими планами.
З дослідження "Історія виконавства на народних інструментах"