Старовинна бандура

Бандура

БАНДУРА — струнно-щипковий інструмент, оригінальний витвір українського народу, почав широко розповсюджуватися з кінця XVI ст. Складається з корпуса овальної форми, грифа з кілками для басових струн та приструнків, які мали стабільну висоту звуку.

    Бандура має виконавські можливості подібні до фортепіано: можна грати всіма десятьма пальцями й видавати акорди. Бандуру тримають вертикально, притиснувши до грудей i граючи по всіх струнах обома руками. Цей спосіб гри називають харківським, на відміну від звичного сьогодні чернігівського ( бандура розвернена ліворуч, ліва рука грає тільки на басах, а права – тільки на приструнках).

     Чернігівський спосіб гри не був властивий виконавству кобзарів стародавніх часів – він є пізнішим i походить від зрячих аматорiв - бандуристів. Цей спосіб також пов'язаний із хроматизацiєю бандури (конструкторські експерименти в цьому напрямку почалися на зламі XIX- ХХ століть), яка зробила неможливою гру на приструнках лівою рукою. Після хроматизації бандура перетворилася з побутового інструменту на суто концертний.

     Зовнішній вигляд бандури невпинно змінювався і вдосконалювався. З розвитком мистецтва виконання виникла потреба розширити діапазон інструмента, збільшити кількість струн.

Бандура О. Вересая мала 6 басів і 6 приструнків.
Бандура Г. Бондаренка мала 5 басів і 5 приструнків.
Бандура Г. Хоткевича мала 4 баси і 19 приструнків.    

     Наступні майстри Т. Нечипоренко, І. Скляр, В. Тузиченко, О. Корнієвський, С Снігірьов, С Паліївець, В. Герасименко багато уваги надавали хроматизації звукоряду, стабілізації форми бандури.
Сучасна бандура має 10—14 басових струн і 40—50 приструнків.
Є два способи гри на бандурі: київський: ліва рука оперує басами, права — приструнками; харківський або полтавський: права і ліва руки грають як на басах, так і на приструнках.

     Наша група бандур налічує 10 солістів, кожен з яких плекає традицію та культуру бандурного мистецтва. Також концертмейстер групи бандур Тарас Столяр виконує багато сольних творів у супроводі нашого оркестру. Ознайомитись з творами можна нас сторінці групи бандур.