Сопілка

Сопілка

СОПІЛКА — найдавніший духовий музичний інструмент в Україні. Має свистковий пристрій і до 10-ти пальцевих отворів на корпусі. Звукоряд має діатонічний. За необхідності видобути хроматичний звукоряд застосовують комбіновану аплікатуру, так звані вилки, октавні звуки видобуваються методом передування. Робиться з бузинової чи калинової цівки. Теперішні сопілки — з клена, горіха, бука або з пластмаси. Сопілка зазнала значного удосконалення. В цьому особливо відзначилися майстри І. Скляр, В. Зуляк, Б. Бобровников, О. Шльончик, Н. Матвєєв, Д. Демінчук та інші.

Сучасна сопілка має досконалий стрій, доволі великі технічні можливості, сталу інтонацію. Вона слугує сольним інструментом і провідним в ансамблях та оркестрах українських народних інструментів.

Існують різні типи сопілок, що дають змогу створювати великі однорідні ансамблі: сопілка-прима (стрій — До), сопілка-альт (стрій — До), сопілка-генор (стрій — Соль), сопілка-бас (стрій — До і звучить октавою нижче від сопілки-прими). Вони мають різну довжину та діаметр, хоча їхня будова і принцип гри такі ж самі, як і в сопілці примі. Мають циліндричну форму з десятьма отворами, за допомогою яких видобувається хроматичний звукоряд. Різняться своїм діапазоном і тембром звука.

Додати коментар

Для гостей

  • Дозволені теги HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
1 + 0 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.