В оркестрах народних інструментів академічного плану, яким є Національний оркестр народних інструментів України, скрипкова група виконує провідну партію. Це поряд з іншими важливими факторами, значно збагачує музичну палітру оркестру, надає йому яскравого національного забарвлення, дає змогу виконувати концертні твори будь-якої складності з різноманітним народним і класичним репертуаром.
Провідна роль інструментів струнно-смичкової групи зумовлює певні особливості функціонування скрипки в сучасній народній музиці: вона залишається загальнонаціональним народним інструментом. На основі скрипки майстри створили нові типи смичкових інструментів: альти, контрабаси, віолончелі. Серед українського народу широко побутують тільки скрипка, басоля (за звучанням дещо нижча від віолончелі) та контрабас.
В останній час спостерігається використання також і альта. Завдяки широкому побутуванню скрипки український народ створив окрему яскраву галузь народної творчості – інструментальну музику, яка увібрала в себе танці, похідні марші. На їх основі створено музику для слухання та інструментальні награвання. У невеличких народних ансамблях і оркестрах в Україні, зокрема у троїстих музиках, зустрічається акомпануючий інструмент, що зветься бас, басоля. Його зовнішній вигляд нагадує скрипку або віолончель. У центральних та східних регіонах України зустрічається чотириструнна басоля, а в західних – триструнна.
Грають на басолі смичком. На Закарпатті є п'ятиструнна басоля. Оригінальним народним інструментом, що увібрав у себе ряд елементів музичного побуту Гуцульщини, став козобас. Під акомпанемент басолі на весіллі водили козу. Пізніше виникла ідея зробити басолю з прикрасою – голівкою кози. То ж не дивно, що його назвали козобасом. Цей інструмент найчастіше зустрічається у фольклорних ансамблях.
Окремою сферою побутування скрипки,альта, контрабасу, басолі,козобасу в Україні є професійні й аматорські ансамблі та оркестри народних інструментів. У них найчастіше грають музиканти, які отримали спеціальну музичну освіту в системі учбових закладів України. В Національному оркестрі народних інструментів України у групі струнно-смичкових інструментів працюють талановиті і віддані своїй справі музиканти: концертмейстер групи та оркестру – Джміль Ю.І. який натхненно керує групою, виконує складні сольні партії, є першою скрипкою оркестру.