Кобза, що вважається, безумовно, одним з найвизначніших традиційних українських інструментів, увічнена великим Т. Г. Шевченком, має насправді стародавні східні коріння, і з'явилася на території Україні орієнтовно в 13 в. разом з татарами.
Широке поширення інструмент отримав у 15-17ст. - У розпал боротьби за незалежність України.
Але в 17в. став поширюватися інший багатострунний інструмент, що прийшов з Зах. Європи. Він отримав назву в українців «бандура».
Пандуррі з Іспанії, Португалії, а також їх варіанти вигляду і назв з Італії, Греції, Австрії, були розкішно інкрустовані, якісно виготовлені і відмінно виглядали. Краса і досконалість інструментів з Європи часто просто гіпнотизували. Їх стали називати «Панська кобза» за дивовижний декор і звучання.
Тому в НАОНІ використовується ще один історичний різновид кобз - оркестрова, на основі давньоруської і, конкретно, 4-х струнної української домри. Це вже напрацювання майстрів другої половини 20 ст.
Сімейство 4-струнних домр з пікколо, прими, альта, тенора, баса і контрабаса було створено в Харкові майстром Любимовим в 1934р. Інструменти були спеціально призначені для гри в оркестрі, адаптованому до європейської музиці.
4-х струнні домри поширені лише в Україні, хоча завдяки старанням українців іноді зустрічаються і в колишніх республіках СРСР, навіть в Казахстані.
Використовуючи досвід майстрів-мандоліністів, балалаєчників і домристів, сучасні українські майстри виготовили гібрид українських домри та кобзи. В результаті стало можливо те, що досі було неймовірним - поява сімейства кобз, а також нечуване раніше звучання і прийоми гри, невідомі древній кобзі в принципі. До того ж інструмент став помітно голосніше, т.як звук витягується плектром. І ще й на тремоло, що додає фарб в звукову палітру Національному академічному оркестру народних инструментів України, і дає можливість офіційно зберегти, показати і популяризувати, зниклі фольклорні коштовності України в області звуку.
Група складається з кобз прім, альтів та тенорів.
Концертмейстер - Юрій Яценко, заслужений артист України - кобза пріма, сопілка альт, зозулька бас
Ірина Гончарова., заслужений артист України - кобза пріма
Бондаренко С. - кобза пріма
Діденко Є. - кобза альт
Мітіна Н. - кобза альт
Шевченко О. - кобза тенор, сопілка тенор
Ковбас А. - кобза тенор
Примачок С. - кобза тенор
Татманянц О. - кобза тенор
Боюнець В. - кобза тенор, бугай